Nasz profil na Facebook
Aktualności
Zieleń na wiosnę

52 tysiące nowych sadzonek w Gdańsku

Z roku na rok w Gdańsku sadzimy wiosną coraz więcej kwiatów. W tym sezonie oczy mieszkańców i turystów cieszyć będą ponad 52 tysięcy kwiatów. To znów o kilka tysięcy więcej, niż rok wcześniej. Jutro (piątek, 24 marca) Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zaczyna pierwsze tegoroczne nasadzenia. W tym roku, inaczej niż dotychczas, na pierwszy ogień (prac) pójdą nie bratki, ale stokrotki. Będzie ich w sumie aż 3 000 sztuk.

Pierwsze nasadzenia są przez wszystkich mocno wyczekiwane. Po długich zimowych miesiącach dają wiele radości, cieszą oko i pokazują, że wiosna stała się faktem. Bordowe i białe stokrotki zaczną pojawiać się od jutrzejszego poranka na rabatach na Placu Kobzdeja i przy ul. Heweliusza, w rejonie pomnika Daniela Gralatha, przy skrzyżowaniu ul. Marynarki Polskiej/Wyzwolenia. Będą też stokrotkowe donice – przy ul. Dmowskiego, na Placu Gustkowicza, przy budynku Krewetki, na Podwalu Grodzkim, Hucisku oraz na Ogarnej – zapowiada szefowa Działu Utrzymania Zieleni Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Ewelina Latoszewska.

Potem przyjdzie kolej na Park Oliwski. Wzbogaci się on w tym roku o blisko 26.000 sztuk sadzonek. Będą to na początku bratki, potem w ich miejsce posadzone zostaną: aksamitki, koleusy, dalie, żeniszki, złocienie, szałwie, begonie, pelargonie i kanny.

Po tzw. ‘zimnych ogrodnikach’ już w maju – zaczną się nasadzenia letnie. W rejonie Starego i Głównego Miasta, Śródmieścia, Wrzeszcza i Oliwy kwietniki zostaną obsadzone ponad 20.000 sadzonek! Podobnie jak w zeszłym roku, najwięcej wśród nich będzie begoniiw różnych wariantach kolorystycznych.

W czerwcu na terenie miasta pojawią się również dekoracyjne konstrukcje kwiatowe:

- 30 różnej wielkości wież kwiatowych –łącznie posadzonych zostanie w nich ponad 2.300 roślin (lokalizacje: Targ Rybny, budynek Rady Miasta, Targu Drzewny, Wyspa Sobieszewska, Urząd Pracy, Urząd Miasta, Podwale Staromiejskie, zieleniec przy Szerokiej, plac Kobzdeja, zieleniec przy Heweliusza, Fontanna Czterech Kwartałów, Cmentarz Łostowice, Plac Solidarności,

- 84 kwietników na słupach i latarniach –łącznie posadzonych zostanie w nich blisko 1.200 roślin. (lokalizacje: Plac Kobzdeja, Dworzec PKP, budynek Rady Miasta, Targ Drzewny, Plac Wybickiego, Targ Węglowy, zieleniec vis a vis Teatru Wybrzeże, Błędnik, ul. Rajska, ul. Nowe Ogrody

-  18 skrzynek na balustradach mostów (nowość!) - łącznie posadzonych zostanie w nich około setki roślin. Skrzynki pojawią się przy ul. Garncarskiej i na Hucisku.

Nasadzenia potrwają do końca czerwca.


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni