Nasz profil na Facebook
Aktualności
Chłopiec z Kindertransportów w podróży do… warsztatu

Nieznany sprawca próbował wczoraj ukraść jeden z elementów znanego pomnika Kindertransportów znajdującego się przed dworcem Gdańsk Główny. Rzeźba chłopca z walizką została częściowo wyrwana z cokołu pomnika. Teraz jest w naprawie.

Na szczęście sprawcy nie udało się zdemontować rzeźby chłopca z walizką będącej częścią pomnika Kindertransportów. Jednak jej naprawa wymaga czasu.

- Chłopiec z walizką udał się w … kolejną podróż. Tuż po stwierdzeniu przez nas próby kradzieży rzeźba została przewieziona do specjalistycznego warsztatu – wyjaśnia Małgorzata Kolesińska, główny specjalista ds. Utrzymania Pomników i Architektury w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. - Będziemy informować, kiedy chłopiec z Kindertransportów wróci na swoje miejsce.  

Pomnik Kindertransportów upamiętnia ratującą życie akcję wywożenia żydowskich dzieci z Wolnego Miasta Gdańska do Anglii w ostatnich miesiącach przed wybuchem II wojny światowej. W "Kindertransportach" wyjechało z Europy 10 tysięcy żydowskich dzieci, w tym z Gdańska około 130. Monument przedstawia postacie pięciorga dzieci, trzech dziewczynek i dwóch chłopców z bagażem podręcznym. Postacie zostały przedstawione realistycznie, w ubraniach historycznych z lat 30-tych. Cokół pomnika jest dwustopniowy, figury dzieci stoją na wyższej części, na dolnej, frontowej znajduje się fragment szyn kolejowych. Cokół ma konstrukcję betonową z zewnętrzną okładziną z granitu, figury są odlewem z brązu. Autorem projektu jest Frank Meisler, rzeźbiarz izraelski.


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni