Aktualności
Czwarta oś widokowa

Widok na tereny postoczniowe. Otworzymy kolejną oś widokową!

Kolejna – czwarta już – oś widokowa odsłonięta zostanie w Gdańsku w ramach projektu „Spojrzenie na Gdańsk”. Miejsce, z którego można podziwiać panoramę terenów postoczniowych jest położone w dzielnicy Aniołki.

- Idea projektu „Spojrzenie na Gdańsk” polega na przywróceniu historycznych, zapomnianych widoków miasta oraz pokazaniu nowych, które powstają w naturalnym procesie rozwoju tkanki miejskiej – mówi Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora ds. Przestrzeni Publicznej Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Już w najbliższą sobotę, 22 kwietnia po raz czwarty spojrzymy na Gdańsk z innej niż zwykle perspektywy. Miejsce, z którego będzie można podziwiać panoramę terenów postoczniowych położone jest w dzielnicy Aniołki. Spotykamy się o godz. 12 na końcu ul. Wroniej - boczna od ul. Elizy Orzeszkowej.

Inauguracja projektu „Spojrzenie na Gdańsk” odbyła się 14 października 2016 roku. Wtedy przy Dworze I przy ul. Polanki 125 w Gdańsku uroczyście otwarto jedyny z ośmiu zachowany widok z Dworów Oliwskich w kierunku morza. Otwarcie dwóch kolejnych widoków odbyło się we Wrzeszczu (w październiku i listopadzie).

Projekt „Spojrzenie na Gdańsk” rozpisany został na kilka lat. W trakcie jego trwania odsłoniętych zostanie kilkadziesiąt widoków, które stanowią niezwykłą wartość kulturową Gdańska. W tym roku planowane jest jeszcze otwarcie ośmiu osi widokowych w różnych dzielnicach Gdańska.
Docelowo każdy punkt widokowy w ramach projektu będzie wyposażony w małą infrastrukturę (np. ławkę, barierkę czy platformę widokową). W planach jest również wydanie mapy i mini-przewodnika po gdańskich widokach.

Otwarcie czwartego widoku połączone zostanie z imprezą z okazji Dnia Ziemi organizowaną przez Radę Dzielnicy Aniołki.

-  Nasza dzielnica się rozwija. Powstają nowe osiedla, przybywa mieszkańców. Chcemy zadbać o przestrzeń, w której żyjemy i jednocześnie stworzyć możliwość poznania nowych sąsiadów - mówi Anna Golędzinowska, przewodnicząca zarządu Dzielnicy Aniołki. – Stąd nasz pomysł organizacji imprezy z okazji Dnia Ziemi. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego sprzątania lasu komunalnego Wronia Górka, który stanowi "zielone płuca" dla Aniołków i Śródmieścia Gdańska. Dla dzieci przygotowaliśmy stanowisko plastyczne, a dla dorosłych symboliczne 'zielone' upominki.


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni