Aktualności
A na zimę? Ogradzamy! I wiążemy :)

A na zimę? Ogradzamy! I wiążemy :)

 

Zima zaczęła się na dobre. Piaskarki i solarki mają już za sobą pierwsze dyżury, prognozy pogody nie zapowiadają na razie bezśnieżnej aury. Przygotowane do zimy są nie tylko ulice, parki i zieleńce. Specjalne okrycia zyskała też zieleń w pasach drogowych.

 

Tego sezonu zimowego stosujemy nowe rozwiązanie mające chronić rośliny w pasach zieleni położonych bezpośrednio przy drogach przez błotem pośniegowym i solą sypaną na drogi. To specjalne płotki wykonane z falistej płyty z tworzywa sztucznego mające zabezpieczaćnasadzenia przed tzw. aerozolem powstającym gdy wysypana na jezdnie sól się rozpuszcza i ten roztwór zaczyna być rozchlapywany przez jadące samochody– mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.

 

Płotki pojawiły się w sześciu lokalizacjach: przy ul.  Nowe Ogrody, w rejonie ul.  Łostowickiej i Armii Krajowej (ul. Rakoczego), na al. Hallera (w rejonie pętli), na Placu Wolności w Nowym Porcie, na ul. Pawia na Stogach i w rejonie ronda przy ul. Grunwaldzkiej na granicy z Sopotem. Płotki zabezpieczające miejskie pasy drogowe przez solą pojawiać się będą przy gdańskich drogach już co roku.

Na zimę zabezpieczono też ozdobne trawy, których tak wiele pojawiło się ostatniego lata na miejskich zieleńcach i w pasach drogowych. Aby długie trawy nie łamały się pod ciężarem oblepiającego je śniegu – wiąże się je w snopki. W tym roku w Gdańsku na snopkach zostały dodatkowo zawiązane czerwone ozdobne kokardy. Efekt robi wrażenie. Mieszkańcy Gdańska od razu zauważyli te nowe dekoracje, usłyszeliśmy wiele ciepłych słów – dodaje Michał Szymański, p.o. zastępcy dyrektora w Zarządzie Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Ozdobne snopy zobaczyć można między innymi na Morenie, w okolicach CH Manhattan i Galerii Bałtyckiej, oraz na skrzyżowanie Łostowicka/Kartuska. Na wiosnę trawy zostaną przycięte, płotki trafią do magazynu. Kolejna taka akcja – przed następna zimą.

 


 

Polecamy:

aleja lipowa

email: info@gzdiz.gda.pl
©2010-2017 Gdański Zarząd Dróg i Zieleni